Діана Назарук

Повернутись

Діана Назарук, учениця 9-А класу Чуднівської гімназії, переможниця ІІ обласного конкурсу «Літературна майстерня–2014» у номінації «Проза» (диплом І ступеня).

Педагогічний керівник – Галина Ящук, учитель української мови та літератури Чуднівської гімназії.

Дівчинка з минулого (Уривки з повісті)

Я думаю,щодеякі речі можна робити вічно. Вони ніколи не набридають і щоразу приносять задоволення або навіюють спогади про те, що давно минуло і вже не повернеться. Проходять роки, змінюється світогляд, одна епоха приходить на зміну іншій, а звички вкорінюються назавжди, життя без них стає неповноцінним.

За своє життя я 256 разів перейшов вулицю на червоне світло, зустрів 17 893 зелених автомобілів, побачив 131 падаючу зірку (але моє бажання так і не здійснилося).

Уже 76 років я живу в одному будинку з розкішним садом, сплю без подушки, вранці слухаю джаз, чищу зуби пастою з ментолом, ніколи не снідаю і не дивлюся новини.

****

Я ніколи не дивлюся на когось одного більше трьох секунд, щоб не привертати уваги і нікого не нервувати (повірте, дратує, коли хтось довго просвердлює тебе поглядом).

****

Часом, коли Марта, моя, без сумніву, мудра і терпляча дружина, спече свій фірмовий струдель з яблуками і сливовим пюре, я відвідую Філіпа – учня, який досі працює в газеті. Він років на 20 молодший за мене, і враховуючи те, що через свої розміри він ледь проходить у двері, він доволі спритний і швидкий, оскільки встигає зібрати останні політичні чутки і зробити з них сенсацію. Учень із нього доволі непоганий, але пише він трохи не те, чого я його навчив.

 

****

Наша єдина донька переїхала за океан – і ми бачили її досить рідко. Можливо, їй там було краще, але сумувати ми не припиняли. Єдиною втіхою були внуки, які залишалися в нас на канікули.

Діти приносили в наш дім бурю емоцій. Вони ніколи не сиділи на місці, ніколи не слухали своїх старих, вони насолоджувалися дитинством, яке у них не відібрали.

****

Був звичайний осінній вечір, я сидів на ґанку і милувався заходом сонця (іще одна моя звичка). Милувався і думав, що життя – це не чорно-біла зебра. Воно більше схоже на небо призахідного сонця: ніжне, як рожевий відтінок; радісне, як помаранчевий; підступне і холодне, як синій; пекуче і жорстоке, як червоний; замріяне і романтичне, як бузковий. Місцями небо біле, наче чистий лист. Життя дає нам можливість почати все з нуля. Одного разу я скористався таким шансом.

 

****

Уранці наш дім сколихнув ураган; нарешті приїхали внуки. Після чергового пошуку скарбів у домі, Марта робила генеральне прибирання, а я наглядав за юними піратами. Софі і Макс дивилися мій старий фотоальбом – найголовніший трофей. Я казав Марті, що довіряти такі важливі речі нашим онукам небезпечно: порвуть, підпалять, десь закопають чи втоплять. Їхня бабуся зрозуміла, що я жартую.

 

****

Якщо цей хлопчик знає, що таке «будь ласка», я не можу довго мовчати.

****

Коли народилася Лілі, мені було п’ять.Два місяці до того, батька забрали на війну. Ми залишилися у величезному будинку: бабуся, мама, я і Лілія. Я не дуже пам’ятаю, як жив до того, коли сестричка побачила світ, я був надто малим, щоб запам’ятати щось вагоміше від моєї кімнати і гойдалки на подвір’ї. Важко сказати, чи зрадів я новині про те, що у нас з’явиться новий член сім’ї, скоріше, мені було просто цікаво. Чомусь я перекований, що коли мене запитували, кого я більше хочу: братика чи сестричку, я не вагаючись обирав перше. Зрештою сестричка – теж добре.

 

****

–Я малювала б малюнки і продавала їх. Для чого робити щось важке, коли можна робити те, що подобається, – таке зауваження застало мене зненацька.

 

****

Щодо малюнків Лілі, то вони були просто дивовижні. Їх дійсно можна було продавати і виставляти в галереї, що я і зробив свого часу. Сестра малювала все, що бачила: мене, бабусю, дім, дерева в саду і саму себе, звісно. Малюнки були настільки реалістичні і детальні, що в мене просто перехоплювало подих. Ніхто б не повірив, що це роботи шестирічної дівчинки.

****

– Ні, ти помиляєшся. Дружба – це вірність, розуміння і взаємодопомога. Якщо є вони, то має бути і дружба. Людям просто не варто довіряти одразу, до них треба придивитись, зрозуміти, що у чомусь ви схожі, а у чомусь доповнюєте  один одного. Лише потім можна ділитись сокровенним, – Лілія тверезо оцінила ситуацію і заспокоїлась, швидко витерла сльози, глибоко вдихнула й усміхнулася.

****

– Знаєш, – мовила Лілі, – у нас немає ніяких традицій.

– Чому ж? Ми святкуємо Новий рік, Різдво, дні народження…

– Так, але їх святкують усі, – перебила сестра, – а у нас немає нічого особливого. Ось дивись, – вигукнула Лілія і показала на величезний зелений фургон. – Давай рахувати всі зелені автомобілі, а потім змагатися, хто побачить більше.

****

– І колись, милуючись ліліями, згадаєш мене.

 

****

Якось ми досить серйозно посварилися через це. Їй було чотирнадцять і ці «мусі-пусі», як висловилась Лілі, їй не личать. Перебуваючи на межі неоголошеної війни, я вирішив мирно залагодити конфлікт. Два дні я працював над чарівною підвіскою з геральдичною лілією, а коли все було готово, підніс подарунок сестрі. А вона лише сказала:

– Проблеми і помилки так не вирішуються, достатньо просто щиро вибачитись і визнати свою неправоту. Але, дякую, мені подобається.

****

Лілі була і мудрою, і наївною водночас. Намагалась знайти істину і сенс людського буття, а ображалась на якісь дрібниці. Але те, що вона була надзвичайно добра – беззаперечний факт. Вона намагалась допомогти усім, хоча врешті саме мені допомогла найбільше.

Опитування

Вітаємо!

foto
Вітаємо з початком нового навчального року!
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН