ПІдсумки семінару-практикуму з паперопластики
Відповідно до плану проведення обласних масових заходів на 2014 рік, з метою практичної підготовки та перепідготовки, підвищення фахової майстерності, обміну досвідом керівників гуртків декоративно-прикладної творчості навчальних закладів області, підтримки і розвитку творчого потенціалу учнівської молоді Житомирщини, створення умов для реалізації її здібностей, забезпечення якісної підготовки до участі у обласних масових заходах декоративно-прикладної творчості 24-25 березня 2014 року було проведено2-х денний обласний семінар-практикум «Мистецтво витинанки та аплікації» для керівників гуртків, які займаються виготовленням декоративних виробів з паперу.
На семінарські заняття прибули 28 представників з 3 міст та 13 районів області. Не з'явились представники – Баранівського, Брусилівського, Ємільчинського, Житомирського, Коростенського, Любарського, Овруцького, Олевського, Попільнянського, Радомишльського, Ружинського, районів та міст Бердичева, Малина і Коростеня.
Учасників семінару привітав директор Центру Цалко А. В. побажав плідної роботи та вдалих напрацювань.
Розпочали роботу учасники семінару в Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Ольжича.
У мистецькій залі бібліотеки доцент кафедри етики та естетики Житомирського університету ім. І. Франка Ямчинська Галина Володимирівна, провела екскурсію на виставку авторських витинанок і творчих робіт вихованців, розповіла про історичні сторінки розвитку та відродження витинанкового мистецтва.
Галина Володимирівна познайомила присутніх з географічними та регіональними особливостями витинанок, їх призначенням, продемонструвала колекційно-каталожну підбірку власних напрацювань, переглядаючи які учасники семінару мали змогу детально ознайомитись з різновидами витинанок.
Долучитись власноруч до дивовижно притягуючого дійства, яке оповите таємничою давниною і забарвлене відтінками сучасності можна було під час проведення на майстер-класу на тему: «Витинанка як древньоукраїнське та сучасне мистецтво», де Галина Володимирівна намагалась передати власний досвід, майстерність, любов і захоплення. Склавши аркуш паперу навпіл та намалювавши незамислуваті контури учасники вирізали дерево життя, ангела, птаха, мереживо сніжинок та інші традиційні витинанки, додаючи авторські нотки та власне бачення.
Неперевершеними витинанками на обласних конкурсах «Паперовий світ» є конкурсні роботи вихованців Самойленко Людмила Іванівни, вчителя образотворчого мистецтва ЕЗОШ № 10 м. Бердичева. Це витинанки, які «зупиняють» глядача і заставляють задуматись над їх змістом. Складні, комбіновані, багатоколірні – вони є втіленням творчих роздумів над певними подіями. Майстер-клас на тему «Витинальна паперова графіка» розширив уяву присутніх про різновиди витинанки і продемонстрував її широкий спектр призначення. Це - вітальні листівки та ілюстрації до творів, дизайнерські елементи декорування простору та іграшки для малечі, сюжетні декоративні композиції та фантазійні сюжети. Майстер-клас Людмили Іванівни – це приклад безмежної щирості та теплоти, під час яких майстриня передає всі тонкощі витинанкової майстерності.
Для учасників семінару було проведено просвітницький лекторій на тему:«Психологія творчості». Шустова Марія Андріївна, психолог КПНЗ «Обласний центр НТТУМ», підготувала інформаційні матеріали і практичні рекомендації з питань виявлення та розвитку творчих здібностей учнівської молоді, становлення їх активної життєвої позиції, вміння реалізувати власний творчий потенціал.
Учасники семінару також ознайомились з темою «Різновиди аплікації». Керівник гуртка «Умілі руки» Радомишльського будинку дитячої творчості Зіневич Вікторія Миколаївна підготувала презентаційні матеріали про особливості журнальної аплікації. Вона пояснила в який спосіб можна використати доступний матеріал: «Використовувати журнальну та буклетну продукцію можна для виготовлення журнальних різновидів аплікації. Розрізавши або розірвавши підібрані аркуші на клаптики, необхідно наклеїти їх на попередньо підготовлений ескіз». При вдалому підборі та поєднанні, в руках майстра звичний матеріал перетворюється на чудовий високохудожній твір. Крім того керівникам гуртків було запропоновано в техніці журнального колажу створити образ сучасного керівника гуртка. Учасники висловили захоплення від процесу виконання завдання та продемонстрували творчу креативність.
На завершення семінару-практикуму було проведено круглий стіл з питань вдосконалення організації і проведення обласної виставки-конкурсу «Паперовий світ» який провела методист КПНЗ «Обласний центр НТТУМ Пантус Н. Ф.
З метою відродження витинанкового напрямку декоративно-прикладного мистецтва учасники семінару висловили побажання щодо виокремлення конкурсу «Витинанки» в окремий захід, та проведення семінарів-практикумів з різних тем, зокрема: «Особливості оздоблення виробів в техніці декупаж», «Оригамі», «Особливості композиційного рішення та основи кольорознавства в декоративно-прикладному мистецтві».