Підсумки осінньої школи філологів

День української мови та писемності юні дослідники мов, художньої літератури, фольклору та мистецтвознавства відзначили по-справжньому, навчаючись «своєму та чужому» в осінній школі* Житомирського територіального відділення Малої академії наук України.

Осіння школа в наукових відділеннях мовознавства; літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства тривала з 07 по 09 листопада 2016 року й відбувалася на базі житомирського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.

53 учні, вони ж учасники цієї обласної осінньої школи, слухали лекції, повторювали вже знане і дізнавалися нове на практикумах із базових дисциплін, а також пізнавали себе та світ під час психологічних тренінгів.

А перед цим, студентським розкладом, учні та педагоги побачили у відеозаписах творчі привіти сучасних поетів* Юлії Стахівської й Олега Коцарева. Юлія зачитала вірш із, як сама авторка каже, «короткою та ясною» назвою «Ліс» із другої збірки поезій «Verde» (ця поетична книга, до речі, була представлена в Житомирі під час фестивалю «АрТерапія» влітку 2015-го). Олег Коцарев «повторив», власне, дитячий перформанс. Поет малював «специфічного» осла, який пішов, залишаючи жовті сліди, при цьому згадуючи історію з уроків малювання в підготовчій школі.

А після всіх занять другого дня, 08 листопада, учасники школи вирушили в гості до команди сучасної, яскравої, творчої лабораторії «Портал». Там на гостей уже чекали разом із колегами Ірина Маренкова, ідейний і творчий керівник «Порталу», «Цікавої крамнички», «Арт-Табурєтки», громадський діяч і член ГО «Житомир: Зроби Голосніше». Пані Ірина, зокрема, розповіла історію, як давній-давній будинок на Пушкінській, 9 перетворився на затишний і невеликий творчий простір, який, однак, легко «трансформується» в інтер’єрну фотостудію, дизайн-бюро, галерею, локацію для майстер-класів й тематичних свят – і це все в ароматі кави та солодощів із атмосферної кав’ярні. Під час мотиваційної бесіди учні запитували, цікавилися, спілкувалися і наприкінці фотографувалися та робили селфі.

Ще після вечері встигли подивитися фільм «Девід і я» під час XIII Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, котрий із 2009 року в Житомирі проводить Молодіжна громадська організація «Сучасний формат». Одинадцятикласниця Анна Яцюта також долучилася до обговорення стрічки після показу. Анна зазначила, що часто люди «на віру» сприймають повідомлення про злочини з мас-медіа. Фільм спонукає задуматися, чи справді люди, представлені як злочинці в сюжетах, справді винні, коментує учениця. Фільм «Девід і я» створений у 2014 році в Канаді, ішов із субтитрами. Тож учні мали можливість тренувати сприйняття англійської мови «на слух» й удосконалювати вимову.

Під час гуманітарної осінньої школи й інших заходів центру представлена екпозиція Житомирського обласного краєзнавчого музею про життя і творчість Давида Штеренберга – видатного живописця, графіка, художника книги, майстра театральної декорації. Давид Петрович Штеренберг народився в Житомирі в 1881 році.

Довідково.

*Осіння школа – один із постійних, щорічних заходів Житомирського територіального відділення Малої академії наук України. Захід має пропедевтичне основне завдання – підтримати й допомогти учням, авторам наукових досліджень і творів, відповідно, потенційним учасникам конкурсу-захисту якомога краще підготуватися до програми конкурсу: 1) написання наукової праці; 2) виконання контрольної роботи з базової дисципліни і 3) захисту свого дослідження.

Утім сприймати навчання як процес за розкладом у школі чи в університеті, а творчість бачити тільки в картинах чи художньому письмі дещо вузько. Навчатися можна легко, спілкуючись із цікавими людьми і креативно створювати події самого життя. Із такою думкою додатково складається культурно-відпочинкова програма осінньої школи для учасників.

Осіння школа триває три дні й організовується в кожних суміжних наукових відділеннях.

Якось у соцмережі учні запитували підказати актуальні теми для наукового дослідження з художньої літератури. Творчість Юлії Стахівської й Олега Коцарева цілком гідні об’єкти для наукових праціь про літературу. Тож коротко публікуємо про них візитівки.

*Юлія Стахівська. Її основні три творчі дороги: письмо, арт-менеджмент і малювання.

Перша – принесла Юлі художні книжки «Червоні чоловічки», «Verde» та чимало публікацій, письменницькі стипендії та мандрівки, переклади і цікавезну трирічну роботу над укладанням антології «Українська авангардна поезія (1910–1930-ті рр.)» для видавництва «Смолоскип».

Другий шлях, як сама розповідає поетка-ілюстраторка, учив її організації. Спочатку Юлія Стахівська була арт-менеджеркою мережі книгарень «Є», а останні два роки – програмною координаторкою Чеського центру в Києві при Посольстві Чеської Республіки в Україні.

Третє, малювання, для Юлії – найбільш дороге. Юлія Стахівська проілюструвала дитячу книжку віршів білоруського поета Андрея Хадановіча «Таткові нотатки» (Грані-Т, 2010), «Казку старого мельника» Сергія Ухачевського (Кальварія, 2015) та обкладинку до книжки швейцарської письменниці Мелінди Надь Абоньї «Голуби злітають» (Комора, 2015); створила серію авторських листівок.

*Олег Коцарев – поет, прозаїк, журналіст. Автор поетичних книжок «Коротке і довге» (2003), «ЦІЛОДОБОВО» (спільно з Павлом Коробчуком і Богданом-Олегом Горобчуком, 2007), «Мій перший ніж» (2009), «Збіг обставин під Яготином» (2009), «Котра година» (2013), а також книжки оповідань «Неймовірна історія правління Хлорофітума Першого» (2009). Співупорядник антології «Українська авангардна поезія (1910–1930-ті рр.)» (спільно з Юлією Стахівською).

Лауреат літературних премій «Смолоскип», «Молоде вино», імені Валер’яна Підмогильного, премії «Кур’єра Кривбасу», фестивалю «Київські лаври» та конкурсу хайку «Вірші в метро». Поезія Олега Коцарева перекладена дванадцятьма мовами.

Світлини осінньої школи

Координатор осінньої школи (мовознавство; ЛМФ) – Людмила Золотюк.

Опитування

Вітаємо!

foto
Вітаємо з початком нового навчального року!
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН