Підсумки семінар-наради МАН 2015
16 грудня 2015року на базі КПНЗ «Обласний центр НТТУМ» відбувся семінар-нарада для працівників, відповідальних за роботу районних (міських) наукових товариств і філій.
На семінар-нараду завітали 27 педагогічних працівників (21 – із районів, 6 – із міст області).
Привітала учасників заходу Ірина Епіфанцева, головний спеціаліст управління освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації. Директор Центру Альбін Цалко прозвітував про «Підсумки роботи дослідницько-експериментального напрямку 2015 року».
Методист Ірина Шадура представила аудиторії доповідь «Методика організації та проведення І етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України та психологічний супровід переможців конкурсу» в Овруцькому районі. За словами Ірини Євгеніївни, перший етап конкурсу-захисту в Овруччині збирає чотири роки поспіль більше 40 наукових робіт учнів. Щоби досягнути результату, учні, вчителі й організатори починають «лагодити сани» вже у вересні. Діти відвідують спеціальні осінні школи, беруть участь в інших конкурсах, наприклад, турнірах: «Ті діти, які грають у турнірах, потім успішніше захищають свою наукову роботу», – каже Ірина Шадура. А вчителі шкіл Овруцького району цього року відвідали лабораторний комплекс Національного центру «Мала академія наук України», аби побачити ресурси і проекти лабораторії, ознайомитися з лабораторними засобами, завдяки яким ведуть науково-дослідницьку діяльність.
Лариса Мазур, методист Черняхівського районного відділу освіти, у своєму виступі акцентувала увагу на методах заохочення педагогів, які підготували переможців обласних і всеукраїнських масових заходів, бо моральна і матеріальна підтримка як юних дослідників, так і педагогічних керівників важлива для їхньої мотивації і зовнішньої, і внутрішньої. Зокрема, у районі стараються, аби про таких авторів-науковців знали, наприклад, через ЗМІ. Також готується свято переможців.
Галина Панова, методист Житомирського районного відділу освіти, розповіла про діяльність Житомирського районного наукового товариства «Первоцвіт», зокрема, про співпрацю з викладачами і науковцями-істориками Житомирського державного університету імені Івана Франка. Цікаво, що у цьому районі до предметних турнірів готуються... із початкової школи. І про підсумки учасників конкурсу-захисту МАН тут розповідають у місцевих ЗМІ також.
Ольга Ткаченко, заступник директора з навчально-методичної роботи Озерненської гімназії, представила координаторам місцеве наукове товариство «Еверест». Як зазначила Ольга Миколаївна, значну увагу звертають на підготовку учнів саме до захисту наукової праці. Коли відбувається захист у наукових відділеннях, кожен має можливість завітати на цю подію. Проходячи конкурс-захист МАН, каже заступник, помітно, як учні-учасники стають більш соціалізованими і комунікабельними. Після конкурсу педагогів, дітей, їхніх рідних запрошують на свято «Гімназійний Олімп».
Провести експеримент чи дослідження і написати наукову роботу про це – велика справа, як за обсягом роботи для учня, так і за метою. Тож важливо також підготуватися до презентації і захисту свого дослідження перед публікою. Саме на такі «Психологічні аспекти підготовки учнів до конкурсу-захисту МАН України» акцентувала увагу координаторів Наталя Шикирава, практичний психолог і методист науково-методичного центру міського управління освіти Житомирської обласної ради. Плануючи розпочати створювати манівське дослідження, важливо педагогу враховувати особливості темпераменту дитини, бо «конкурси не для всіх типів психіки», – запевняє психолог. Окрім того, варто зважати не тільки на темперамент учня, а й на свій власний, і лише у зіставленні прогнозувати, наскільки й учневі, й педагогу може бути комфортно співпрацювати. Як один із аспектів психологічної підготовки Наталія Миколаївна зараховує осінню школу Житомирського територіального відділення МАН. Адже учні не тільки повторюють уже здобуті знання чи дізнаються нові, така школа допомагає їм зняти певний відсоток негативного хвилювання, що накопичується ще задовго до конкурсу.
Працівники Центру у свою чергу ознайомили учасників заходу про порядок прийому робіт на ІІ етап конкурсу-захисту, правила та вимоги оформлення супровідної документації і самого дослідження тощо.
На 2015 рік припадає 20-річчя діяльності житомирської Малої академії наук. Вітаємо учнів-дослідників, педагогічних і наукових керівників, координаторів усіх рівнів з таким ювілеєм! Дуже вдячні вам за співпрацю! І бажаємо всім і сили, і наснаги, і здоров’я, і радості, і миру на майбутні роки!