Підсумки семінару аерокосмічного напрямку 2014
9 квітня 2014 року на базі КПНЗ «Обласний центр НТТУМ» було проведено обласний семінар-практикум для вчителів фізики, астрономії та керівників гуртків аерокосмічного напрямку. Тема семінару:«Аерокосмічний напрямок діяльності навчального закладу, як невід’ємна складова основного змісту сучасної освіти». Мета семінару: виявлення і підтримка обдарованої молоді, розвиток її творчих здібностей, стимулювання інтересу до авіації і космонавтики, науки і техніки, екології, науково-дослідницької діяльності, підвищення рівня поінформованості та обмін досвідом роботи з питань підготовки учнів та вихованців гуртків до участі у Всеукраїнських та обласних масових заходах аерокосмічного напрямку.
В семінарі взяли участь 23 педагоги із навчальних закладів області: вчителі фізики, математики, астрономії, інформатики та обчислювальної техніки, керівники гуртків аерокосмічного напрямку.
Учасників семінару привітав директор Центру Цалко А. В.
Теми були визначені та сплановані, виходячи з аналізу діяльності Центру в напрямку аерокосмічної освіти учнівської молоді. З метою популяризації кращого педагогічного досвіду були запрошені наукові керівники учнів, конкурсні роботи яких стали переможцями різних рівнів заходів даного напрямку.
Леонід Романович Фоміненко, директор Високопічської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, вчитель фізики, керівник гуртка «Україна космічна» визначає мету до якої прагне будь-який навчальний заклад – це досягнення максимального балансу між запитами суспільства, батьків, дітей і можливості навчального закладу ці питання задовольнити. Надзвичайно потужною допомогою є шкільний музей, де є змога проявити себе в ролі науковця, дослідника, екскурсовода. В процесі роботи діти мають можливість глибокого проникнення в сутність явищ, оскільки вони проводять дослідження аналогічні до тих, які здійснюють екіпажі космічних літальних апаратів. На прикладах біографій реальних знаменитих земляків, льотчиків-космонавтів діти долучаються до історії, усвідомлюють реалії історії і сьогодення. Леонід Романович згадав про той час, коли розпочали створювати музей – це був куточок космонавтики, який доповнився і нині доповнюється різними експонатами: листами (як результатом переписки учнів з космонавтами), подарунками, книгами, предметами вжитку, копіями-моделей літальних космічних апаратів тощо. Сьогодні це чудовий шкільний музей, який містить 10 розділів, і є прикладом втілення щирого захоплення педагога, яке він натхненно передав вихованцям. Кожного року учні Високопічської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 виборюють призові місця в обласних та Всеукраїнський заходах аерокосмічного напрямку.
Учні та вихованці Тарасюка Миколи Дмитровича, вчителя інформатики та обчислювальної техніки ЗОШ №17 м. Житомира, керівника гуртка Житомирського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді долучаються до наукових розробок з 6-7 класу. «Починаємо з простих доступних тем, згодом додаючи до них доповнення, складніший узагальнений матеріал, приймаючи участь в різних заходах – діти мають можливість спілкування з членами журі, науковцями, працювати в колі творчих людей, набувати впевненості у власних силах та незалежності поглядів.
Таким чином вони набувають досвіду, і вже в старших класах впевнено обговорюють визначені теми, висловлюють власне бачення поставлених питань», - ділиться досвідом Микола Дмитрович. Його вихованці – це неодноразові переможці Міжнародних, Всеукраїнських та обласний масових заходів; це студенти престижних вищих навчальних закладів України. Заняття в гуртку проводяться на високому рівні з використанням нестандартних методів та інноваційних освітніх технологій, їх часто відвідують випускники гуртка, які діляться досвідом, порадами, налаштовують юних колег на позитивні емоції. Учні завжди відчувають щиру підтримку вчителя який є і товаришем, і психологом, і «завжди на зв’язку».
Враховуючи загальні здобутки педагогічного колективу ЗОШ І-ІІІ ступенів № 28 м. Житомира Світлана Василівна Корнікова, вчитель фізики, поділилась досвідом підготовки учнів до участі у Всеукраїнських та обласних масових заходах аерокосмічного напрямку. За останні 5 років - 18 переможців! Це результат системної, творчої, наполегливої співпраці учнів та вчителів. Конкурсні роботи учні представляли в різні напрямки: «Астрономія», «Історія розвитку авіації та космонавтики», «Людина. Земля. Всесвіт», «Космічна філософія» - і кожна обрана тема розглядалась під кутом особистого погляду та з додаванням елементів новизни і творчості.
Світлана Василівна визначає головні складові успішної підготовки учня до конкурсів: мотивація учня і вчителя, вибір теми, підбір та пошук інформації, власний внесок, вміння гідно представити роботу, психологічно – емоційне налаштування, пропагування та реклама участі і перемог.
Співдоповідачами педагогів були їх вихованці –переможці обласного та Всеукраїнського конкурсу «Мирний космос», Всеукраїнського колоквіуму школярів «Космос. Людина. Духовність», Всеукраїнського гуманітарного конкурсу «Космічні фантазії», Всеукраїнської науково-практичної конференції школярів «Зоряний шлях»:
- Косигіна Ольга, учениця 10 класу ЗОШ №17 м. Житомира з конкурсною роботою «Україна космічна держава»;
- Даніловська Анастасія, учениця ІІ курсу Житомирського педагогічного коледжу з конкурсними роботами «Скафандр космонавта» та «Космічні апарати запису, передачі і прийому мовної і електронної інформації»;
- Гедз Максим, учень ІІ курсу Житомирського технологічного коледжу –конкурсні роботи «Таємниці першого супутника» та «205 хвилин польоту»;
- Глінчевська Олена, учениця 10 класу ЗОШ №28 м. Житомира конкурсна робота «Феномен ХХІ століття – Кам’яне село»;
- Кравець Віталіна, учениця 9 класу ЗОШ №28 м. Житомира конкурсна робота «…І небо – книга поміж книг».
Вихованці намагались передати власні відчуття від участі в конкурсах, звернути увагу присутніх на важливі моменти, які може відчути лише учасник.
Під час проведення семінару панувала позитивна, творча атмосфера. Урочистості додала процедура вручення грамот Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова за перемогу у ХІІ Всеукраїнській конференції-конкурсі науково-дослідних робіт школярів «Зоряний шлях».
Діяльність Центру з аерокосмічного напрямку ведеться у тісній співпраці з Житомирським музеєм космонавтики ім. С. П. Корольова, наукові працівники якого прийняли активну участь у семінарі. Тематичну екскурсію та творчу презентацію про особливості форм і методів музейної роботи з учнівською молоддю запропонувала учасникам науковий співробітник музею Кулик Лідія Леонівна.
Слід відзначити щирість та захоплення розповіді Щербакової Наталії Михайлівна, наукового співробітника музею про життя і творчу діяльність
С. П. Корольова, основоположника практичної космонавтики, в сторінках якої і досі додаються нові деталі та факти.
На завершення семінару відбулося обговорення спільних проектів щодо надання можливості учням Житомирщини у підвищенні знань в області астрономії, фізики, природних явищ та екології Космосу, технічної творчості та ракетно-космічного моделювання.
Координатор проекту Пантус Н.Ф.