Історія
Комунальний позашкільний навчальний заклад «Житомирський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді» Житомирської обласної ради
Комунальний позашкільний навчальний заклад «Житомирський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді» Житомирської обласної ради діє з 1945 року. За роки існування неодноразово змінювалась його назва разом з завданнями, які ставилися перед колективом: обласна дитяча технічна станція, обласна станція юних техніків, обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді.
Центр має сучасну матеріально-технічну базу: 12 навчальних лабораторій (авто та судномодельна, аерокосмічна, хімічна, дві лабораторії по вивченню інформатики та обчислювальної техніки, картингу, мото, декоративно-прикладної творчості, радіоконструювання, вивчення будови автомобільної техніки та правил дорожнього руху); 2 виставкові зали. На території центру розташовані авіамодельний та автомодельний кордодроми, у вестибюлі центру – автотраса довжиною 52 м та басейн розміром 10 х 2 м для випробування судномоделей.
В Центрі організовано навчання 1094 учнів у 66 групах 29 гуртків науково-технічного та дослідницько-експериментального напрямів позашкільної освіти, 35 груп 17 гуртків працюють на базі 18 кращих загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів міст Житомира, Бердичева, Новоград-Волинського, Малина, Коростишева, Радомишля, Овруча, Олевська, Черняхова, селищ Суслів Новоград-Волинського району та Новогуйвинське Житомирського району.
Сьогодні Центр є осередком роботи з обдарованою учнівською молоддю в області.На базі Житомирського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Житомирської обласної ради 16 років працює Житомирське територіальне відділення МАН України та понад 20 років – регіональне відділення Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я», 5 років – обласна Рада старшокласників, «Школа лідерів», обласні методичні об'єднання керівників гуртків позашкільних навчальних закладів; проводяться семінари-практикуми для педагогічних працівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. Обласний центр координує та спрямовує діяльність по розвитку науково-дослідницької,науково-технічної та художньо-естетичної творчості учнівської молоді 8 профільних та 33 комплексних позашкільних навчальних закладів Житомирщини
З 2009 року наказом управління освіти і науки облдержадміністрації на педагогічний колектив Центру покладені додаткові функції по координації художньо-естетичного напрямку позашкільної освіти
Щорічно з метою створення умов для реалізації здібностей юних талантів та обдарувань колектив центру за підтримки управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації організовує та проводить понад 60 обласних масових заходів з науково-дослідницького, науково-технічного, спортивно-технічного, декоративно-ужиткового та художньо-естетичного напрямків позашкільної освіти
Учнівська молодь віком від 8 до 18 років має можливість проявити свої творчі здібності при підготовці до цих заходів, виконанні практичних завдань, захисті власноруч виготовлених моделей, приладів, конструкцій, декоративних виробів тощо.
Для дітей молодшого шкільного віку, вихованців гуртків початкового проводяться обласна виставка-конкурс НТТУМ в напрямку «Початкове технічне моделювання» та обласний конкурс-змагання.
Великої популярності з кожним роком серед учнівської молоді Житомирщини набувають обласні предметні турніри. На базі центру проводяться 10 обласних турнірів: юних хіміків, математиків, фізиків, географів, правознавців, істориків, біологів, економістів, журналістів, винахідників та раціоналізаторів.
Юнь яка мріє о космосі має можливість продемонструвати свої здобутки на обласних конкурсах «Мирний космос», «Космічні фантазії», ракетомодельних та авіамодельних змаганнях. Зустрічі переможців з першим українським космонавтом Леонід Каденюком підтримують прагнення юних дослідників.
Перші сходинки до Малої академії наук учні середнього шкільного віку долають підчас участі у обласних виставках конкурсах науково-технічної та декоративно-ужиткової творчості. Де вони демонструють свої вироби, моделі, конструкції, виконують творчі та практичні завдання.
В центрі щорічно після проведення відповідного напрямку обласної виставки-конкурсу НТТУМ оновлюються експозиції 2-х виставок робіт переможців виставок-конкурсів науково-технічної творчості учнівської молоді, кращих робіт учасників обласного фотоконкурсу «Моя Україна», що постійно діють у приміщеннях центру. Відвідувачі виставок мають можливість щорічно побачити біля 1000 робіт переможців масових заходів з науково-технічної творчості та понад 60 робіт юних фотоаматорів області. Проводяться екскурсії для всіх бажаючих.
Проведення обласних конкурсів-змагань з технічних видів спорту стимулюють у молоді прагнення до конструкторської та раціоналізаторської діяльності. Спортивні випробування загартовують характер, вчать настирливості у досягненні цілі.
Щорічно педагогічним колективом центру проводяться обласні фестивалі-конкурси: «Молодь обирає здоров'я»,
а з 2010 року обласні фестивалі-конкурси вокального та хореографічного мистецтва «Кришталеві нотки» та «Феєрверк танцю».
Пріоритетною метою освіти та виховання в центрі є опробування та впровадження інноваційних технологій роботи з обдарованими дітьми, створення умов для реалізації здібностей учнівської молоді, сприяння становленню творчої особистості дитини, підлітка, молодої людини; розвиток творчих рис характеру, інтелекту, уяви, фантазії; виховання у дітей та підлітків здатності до творчого спілкування з діячами науки, техніки, культури, мистецтва, з більш розвиненими однолітками, вмінню вести діалог, висловлювати свою думку письмово тощо. За 5 останніх років понад 15 тисяч школярів мали можливість здобути додаткові знання, досвід науково-дослідницької, конструкторської діяльності, підвищити свою майстерність у лабораторіях центру. в тому числі біля 5 000 учнів систематично навчалися у гуртках центру, понад 1000 – на навчальних сесіях Житомирського територіального відділення МАН України.
З метою підвищення науково-методичного рівня, фахової майстерності керівників гуртків науково-технічної творчості учнівської молоді області педагогічними працівниками центру систематично проводяться семінари-практикуми, забезпечується діяльність методичних об’єднань педагогічних працівників позашкільних закладів 4 науково-технічних профілів (спортивно-технічного, початкового технічного моделювання, декоративно – прикладної творчості, інформатики та обчислювальної техніки). В засіданнях методичних об’єднань за три останні роки приймали участь понад 200 педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів з 23 регіонів Житомирської області.
З метою підтримки обдарованої учнівської молоді, традиційним стало проведення на базі центру обласних урочистих заходів з нагоди відзначення переможців Всеукраїнського та обласного етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів Житомирського територіального відділення Малої академії наук України в травні місяці та в вересні і грудні - переможців виставок-конкурсів науково-технічної творчості учнівської молоді, конкурсів змагань з спортивно-технічних видів спорту, фестивалів, конкурсів, конференцій тощо. За останні три роки цінні подарунки отримали понад 700 учнів області.
Досягнення учнів та вихованців краща нагорода їх педагогам. Подяки управління освіти і науки облдержадміністрації за вагомий особистий внесок в розвиток науково-технічної,науково-дослідницької, художньо-естетичної творчості учнівської молоді, досягнення учнями та вихованцями високих результатів у всеукраїнських масових заходах вручаються вчителям та керівникам гуртків.